Правила на играта

Фехтовката е контактен спорт, който се играе между двама противници с един съдия на специална фехтовална метална пътека с дължина от 14 метра и ширина от 1,5-2 метра. Напречно на дължината на пътеката са разчертани начални и крайни линии за участниците. Противниците са въоръжени с рапира, сабя или шпага – трите вида оръжия във фехтовката, и задължително трябва да са екипирани с предпазна екипировка, включваща маска за главата, костюм в бял цвят, кабел за подаване на сигнал при туш и ръкавица за въоръжената ръка.

Правилата за нанасяне на тушовете /точките във фехтовалните боеве/ при трите оръжия са различни. Различна е също формата и тежестта на трите оръжия, както и поражаемата повърхност при всяко от тях, т.е. частта от тялото на противника, в която е позволено да се нанасят тушове чрез мушкащи или сечащи движения. При рапирата и шпагата тушове се нанасят само чрез мушкане, а при сабята – и чрез сечащи удари. За отчитане на тушовете се използва електрическа система, като оръжията на състезателите подават сигнал при мушкане или удар по електрически кабели до специални апарати, на които светва червена или зелена лампа /а при сабята и рапирата има и бяла лампа за тушове извън поражаемата повърхност/. На апаратите също така се отбелязва резултатът и се засича времето.

Състезанията протичат, като участниците са разделени в различни категории в зависимост от техния пол, възраст и оръжието, на което играят. Боевете във фехтовката се играят до 5 или до 15 туша. Състезанията най-често включват първо групи, в които играе всеки срещу всеки до 5 туша, а след това – директна елиминация чрез боеве до 15 туша между класиралите се да продължат след групите участници, наредени в схема в зависимост от резултатите им в групата.

При провеждане на боя двамата противници задължително трябва да застанат на началните линии и да заемат специална защитна позиция, наречена “ангард”, при която са леко приклекнали, единият им крак и едноименната въоръжена ръка са изнесени напред с коляното и ръката, насочени към противника, а другият крак и ръка се намират под прав ъгъл спрямо тях. Състезателите могат да се придвижват с крачки напред и назад и да правят напади за бързо скъсяване на разстоянието от противника при атака. Не е позволено излизането отстрани на пътеката, нито зад най-задната й линия. Оръжието винаги трябва да се държи само с една ръка – лявата или дясната, като въоръжената ръка и ангардът – ляв или десен, не може да се сменят по време на бой.

Преди началото на всеки бой и след приключването му е задължително участниците да поздравят противника си и съдията в израз на уважение към тях. Отказът за поздрав, както и всякакви други прояви на неуважение или агресия към противника, съдията или други лица в залата могат да бъдат наказани с дисквалификация на участника от състезанието, т. нар. черен картон. Обикновено състезателите отправят поздрав с движение на оръжието си и към публиката в началото и края на бая. Съдията дава сигналите за започване и прекъсване на отделните схватки – „Готови! Почни!“ и „Стоп“ и отсъжда тушовете. След всеки нанесен туш състезателите се връщат на началните линии.

Правилата за нанасяне на тушове при рапирата

При рапирата поражаемата повърхност включва само 1/ ламето – електрически елек от метални нишки без ръкави, който покрива торса и се слага върху костюма, и 2/ подбранника – долната част от маската, покриваща брадичката и шията на състезателя, която също е покрита с нишки на ламе. При мушкане извън ламето или подбранника светва бяла лампа и не се зачита туш. Само при мушкане в поражаемата повърхност светва цветна лампа – зелена или червена.

Боевете до 5 туша се играят за 3 минути, а до 15 туша – в рамките на три пъти по 3 минути с по една минута почивка между тях. Ако времето изтече, без да са нанесени 5, съответно 15 туша, побеждава този, който води в резултата, а при равенство се играе 1 минута продължение за нанасяне на още 1 туш, като ако и тя изтече без нанасяне на туш, печели противникът, в чиято полза е предварително изтеглен жребий, даващ му приоритет при равенство.

При рапирата, ако е светнала само една лампа и тя е цветна, а лампите на противника изобщо не са светнали, тушът се дава на този, който е мушнал, без оглед на това кой е имал предимство в схватката. Ако и двамата противници са се мушнали взаимно и са светнали две лампи, бели или цветни, тушът се присъжда на този, който е имал „правото“, т.е. който си е осигурил стратегическо предимство в разигралата се схватка съгласно правилата на рапирата. Ако и двете лампи са бели, туш не се присъжда на никого. Ако има цветна и бяла лампа или две цветни, туш се дава само ако е светнала цветната лампа на участника, който е имал правото, т.е. ако то е нанесъл валиден туш и то в поражаемата повърхност. Правото най-общо може да се получи чрез атака /тръгване пръв напред/, защита /прекъсване на атаката на противника чрез удар по неговото острие със собственото/, контразащита /прекъсване на отговора на противника след защитата му чрез контраудар по неговото оръжие/ и някои други действия, които представляват изземване на инициативата в играта и така дават стратегическо предимство.

FIE видеа

Допълнителна информация и нагледно показани правилата за всички видове оръжия може да видите на страницата на FIE.

Международен регламент

Международния регламент, по който се провеждат състезанията и се формират ранглисти се определя от FIE:

Технически регламент

Допълнителна документация